Barvy v interiéru

Chcete-li mít krásný domov, nemusíte sledovat trendy. Módní trendy přicházejí a odcházejí. Domov dělají krásným lidé, kteří v něm žijí, a to výběrem barev, které odrážejí jejich způsob života a jejich osobnost. Trik je jen v tom, jak zkombinovat barvy, které se vám líbí, do harmonického, oku lahodícímu celku.

Barva je citlivým, ale přesto základním konstrukčním prvkem a výběr barevných kombinací může být jedním z nejstrašidelnějších kroků pro začátečníky. Barva má moc měnit tvar a velikost nábytku, stejně jako hloubku a velikost místnosti samotné. Při správném používání se pokoj změní od prostor do nevšedního zážitku.

Výběr barev není obtížný, pokud se vybavíte některými základními informacemi o barvách a jejích účincích, takže pojďme najít více informací o barvách a jejich vlivu na vaši náladu.

Barvy – základy

 

Colour wheel primary-1Všechny barvy se skládají ze tří primárních barev: červená, modrá a žlutá. Kombinací primárních barev dostaneme sekundární: fialová, zelená a oranžová. Až budete kombinovat sekundární barvy se sousedními primárními, dostanete šest terciární barev: žluto-oranžová, žluto-zelená, modro-zelená, modro-fialová, červeno-fialová, červeno-oranžové barvy. Všechny tyto barvy jsou základem tzv. barevné spektrální palety. (pozn. Původní barevná paleta byla vyvinuto v 17. století fyzikem Isaacem Newtonem, který studoval lom slunečního paprsku přes skleněný hranol).


Barvy a jejich parametry

Každá barva má teplotu: od červené / žluté části spektra, to jsou teplé (přibližovací barvy), a od modré / fialové strany to jsou studené (prostorotvorné barvy).

Barvy mají intenzitu, která je popisována jako jejich sytost. Sytost barvy určuje jak moc nebo jak málo šedé barvy obsahuje. Vysoce intenzivní barvy jsou čisté, jasné a sugestivní. Méně nasycené barvy jsou měkké a mdlé.

Každá barva má určitou hodnotu jasu, která určuje jeho světlost nebo tmavost – záleží kolik bílé nebo černé barvy obsahuje.

Při plánování barevných kombinaci, je důležitý nejen odstín barvy, ale také její jas a sytost.
Barvy a atmosféra…

Při výběru barvy v místnosti, mějte na paměti, že každá barva má určitou psychologickou hodnotu. Přemýšlejte o tom, jak na vás barvy působí. Hlavní barva vašeho pokoje, může mít vliv na vaši náladu. Tyto barvy vás může přivést z klidné nálady až k zuřivosti. Takže když se snažíte vytvářet klid a harmonii ve svém domově, volte barvy s rozmyslem. Některé barvy ve velkém množství bude mít přesně opačný účinek na „nálady“ vaše i vašich blízkých.

BLUE FLOWERModrá barva snižuje krevní tlak a zpomaluje dýchání a srdeční frekvenci. To je důvod, proč je tato barva považována za uklidňující, mírnou a relaxující, a často je doporučována pro ložnice a koupelny. Nicméně, buďte opatrní: pastelová modrá, která vypadá pěkně ve vzorníku, může působit nepříjemně chladně na stěnách a nábytku, a to zejména v místnosti, ve které není příliš přirozeného světla. Pokud jste si zvolili světle modrou jako primární barvu v místnosti, vyrovnejte ji teplou barvou u nábytku a tkanin. Také tmavě modrá může evokovat pocit smutku. Takže upusťte od tmavě modré jako hlavní barvy. Zůstaňte u světlejších odstínů modré, aby vám a vašim blízký poskytly uklidňující pocit.

 

 

Žlutá zachycuje radost ze slunce a vyjadřuje štěstí. Je ideální pro kuchyně, jídelny a koupelny, kde tato barva je nabíjí a povznáší. V halách, vstupních místnostech a malých prostorách žlutá působí přívětivě a optimisticky. Žlutá, přestože je radostná barva, není dobrou volbou jako hlavní barva v pokojích. Lidé ve žlutých pokojích mají tendenci přijít o náladu nebo se rozhněvat. Také se zdá, že miminka častěji brečí ve žlutém pokoji. Tato barva má tendenci vytvářet pocit frustrace a hněvu a nejvíce ze všech barev unavuje oči.

 

a_red_rose_for_youČervená zvyšuje energetickou úroveň pokoje. Je to dobrá volba, pokud chcete způsobit rozruch, zejména v noci. V obývacím pokoji či jídelně, červená spojuje lidi a stimuluje konverzaci. Ve vchodových místnostech vytvoří silný první dojem. Červená způsobuje zvýšení krevního tlaku, rychlosti dýchání a srdeční frekvence. Obvykle je považována za příliš stimulující barvu do ložnice, ale pokud jste v místnosti jen ve tmě se světlem od stolní lampy, pak bude barva utlumena a bude vypadat bohatá a elegantní. Červená, nejvíce intenzivní ze všech barev, vám zvýši hladinu adrenalinu jako žádný jiná.

 

 

green-apple-325Zelená je považována za nejvíce uklidňující barvu pro oči. S kombinací osvěžující modré a veselé žluté, zelená je vhodné pro téměř jakoukoli místnost v domě. V kuchyni barva mírně ochlazuje, ve společenské místnosti nebo obývacím pokoji podporuje uvolnění, ale má dost tepla na zvýšení pohodlí a soudržnosti. Zelená má také uklidňující účinek, pokud je použita jako hlavní barva v interiéru. V ložnici, je uvolňující a příjemná a rovněž se má za to, že podporuje plodnost.

 

PURPLE COLOURFialová je snad nejvíce tajemná a komplexní barva. Je spojena s luxusem a tvořivostí a jako sekundární barva dává interiéru hloubku. Lehčí verze fialové, jako například levandule nebo lila, přinese stejně uklidňující pocit do pokoje jako modrá, ale bez rizika pocitu chladu. Fialovou často preferují výstřední lidé, kteří nemají strach vyjádřit svou odvahu.

 

 

 

PINK FLOWERRůžová může v závislosti na své sytosti evokovat rozkolísané nálady. Magenta nebo fuchsie jsou vnímány jako smyslné a dramatické. Ale pokud rozředíte červenou do světlých odstínů růžové, pak syrová smyslnost červené bude rozpuštěna do jemného romantismu.

 

 

 

Oranžová vyvolává vzrušení, nadšení a energetičnost. Ačkoli oranžová není vhodná do obývacích pokojů nebo ložnic, velký prostor pro uplatnění je v posilovnách. Oranžová z vás dostane všechny emoce, které potřebujete k tomu, abyste se dostali do správné cvičící nálady. Ve starověkých kulturách se oranžová používala při léčbách plic a ke zvýšení energie.

 

 

 

Hnědá – stabilní, rustikální, zdravá, přírodní a vydatná – to jsou jen základní z rysů barvy, která je často spojována s půdou a domovem. Světle hnědá je obzvláště vhodnou barvu pro velké prostory. Tato barva dobře funguje s mnoha jinými barvami zvláště odstíny modré a růžové. Nepoužívejte ji v malém prostoru, protože bude pro místnost příliš ohromující a může způsobit i skličující pocit.
 

 

 Neutrální barvy (černá, šedá, bílá) jsou zásadní pro to každý interiér. Pokoje v neutrálních barvách jsou chvíli moderní, chvíli nemoderní, ale jejich podstata spočívá v jejich flexibilitě: přidáním černé barvy (rozuměj u odstínů barev) rozveselíte prostor, přidáním bílé se barvy uklidní a zjemní.

 

 

Bílá komunikuje čistotu, pocit srozumitelnosti a jednoduchosti. Bílá je také vnímána lidským okem jako zářivá barva, a to je důvodem, proč funguje tak dobře v kontrastu s ostatními barvami. Je velmi univerzální, dobře se přizpůsobí jakékoli domácnosti a pracuje dobře s téměř všemi styly.

  

 

Černá se nejlépe vyjímá v malých dávkách jako akcentní barva, ale někteří odborníci tvrdí, že každý pokoj potřebuje dotek černé, aby se ostatní barvy „uzemnily“ a prostor dostal hloubku. Pro většinu lidí je černá dramatická, těžká, ale zároveň klasická a elegantní. Vzhledem k extrémní kontrastu k bílé, černá a bílá definuje podstatu hloubky a jasnosti, moci a nevinnosti.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: